W sobotę, 23 sierpnia br., w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyło się V Podkarpackie Wesele Bez Toastu. Zakorzenione w Weselu Wesel, czyli Ogólnopolskim Spotkaniu Małżeństw, które miały Wesela bezalkoholowe. Podkarpackie Wesele już po raz kolejny zgromadziło nie tylko małżeństwa po weselu bezalkoholowym, ale wszystkich zainteresowanych organizacją zabaw i wesel bezalkoholowych oraz stylem życia trzeźwości.
Podkarpackie Wesele to nie tylko biesiada – pierwsza część programu, trwająca od godzin przedpołudniowych, miała bowiem charakter formacyjny.
W tegorocznym Weselu bez Toastu wzięło udział około 500 osób – w zdecydowanej większości całe rodziny, z Podkarpacia, odległych zakątków Polski, a nawet i z zagranicy. Z naszej parafii w tym spotkaniu brały udział trzy rodziny P. Halina i Jacek Bańczak z córką Martyną (już po raz drugi) , P. Urszula i Józef Orłowscy oraz P. Maria i Waldemar Latusek z trójką dzieci: Katarzyną, Krzysztofem i Szymonem. W bogatym programie każdy znalazł coś dla siebie. Rodzice wysłuchali 2 konferencji, świadectw, następnie wzięli udział w warsztatach pod hasłem: „Każde trudne małżeństwo jest do uratowania”. Dzieci spędziły czas pod opieką Sióstr Michalitek w Krainie Świętego Michała Archanioła. Program dla młodzieży obejmował specjalną konferencję oraz Warsztaty dobrej zabawy.
Centralnym punktem spotkania była Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka. W homilii Ksiądz Biskup nie krył radości z tak licznej wspólnoty zgromadzonej na Weselu: – Bardzo się cieszę, że jest Was tutaj dużo… wiele małżeństw, i że macie takie bogate staże. – Małżonkom przypominał: – Ta druga strona jest mi dana jako dar od Pana Boga. Jeśli będziemy o tym pamiętać, będziemy stawać się darem dla ukochanej osoby.
Po homilii małżonkowie odnowili przyrzeczenia złożone w dniu ślubu. Następnie, całymi rodzinami, uczestnicy spotkania podchodzili do Księdza Biskupa, który udzielał indywidualnego błogosławieństwa.